Z roku na rok pojawiają się coraz to nowe gatunki i odmiany świerków – różnią się siłą wzrostu, pokrojem, barwą i długością igieł. Chyba najładniej świerki prezentują się sadzone na otwartej przestrzeni, jako solitiery lub w luźniej grupie.
Karłowe odmiany świerków często są szczepione na pniu i są chętnie kupowane do małych ogrodów oraz do kompozycji w donicach, gdyż nie osiągają dużych rozmiarów.
Rarytasem wśród świerków są na pewno tzw. świerki wężowe, które zadziwiają osobliwym pokrojem, ich nazwa nawiązuje do charakterystycznych długich pędów bez bocznych odgałęzień. Z tego rodzaju godne polecenia są odmiany świerka pospolitego „Virgata” i „Cranstonii”. Powolnym wzrostem oraz płaczącym pokrojem wyróżnia się świerk Brewera, którego gałązki malowniczo zwisają do dołu.
Inne ciekawe odmiany , które polecamy to świerk pospolity „Acrocona” o czerwonych szyszkach. Czerwone szyszki ma również „Pusch”, tylko dorasta do 80 cm i jest bardziej kulisty.
Świerk kłujący „Maigold” ma na wiosnę piękne jasno żółte przyrosty, a „Białobok” jasnokremowe. Różnorodność świerków jest naprawdę ogromna – to nie jest tylko znana nam zielona choinka; kolorowe przyrosty, różnej wielkości kolorowe szyszki na pewno stawiają świerki wysoko w rankingu ogrodowych rarytasów.