Niektóre rośliny wczesną wiosną nie dają żadnego znaku życia. Niektórzy od razu je wykopują i spisują na straty, ale trzeba być bardzo ostrożnym , gdyż istnieje wiele gatunków krzewów, drzew i bylin, które cechuje późny start wegetacji.
Duża część roślin jest po prostu ciepłolubna i startuje dopiero w maju, np. perukowce, hibiskusy, katalpy, platany i cechuje je późny rozwój liści.
Także niektóre byliny „wychodzą” dopiero w maju, funkie, rozwar , wiele traw ozdobnych, np. miskanty i rozplenice.
Późniejszy niż zwykle rozwój roślin może być też spowodowany trudnymi warunkami pogodowymi, np. suszą.
Warto to wszystko mieć na uwadze podczas planowania ogrodu, rośliny późnego startu trzeba zestawić na rabacie z gatunkami , które są ozdobą już od wczesnych dni wiosny, dzięki temu unikniemy wrażenia pustych miejsc.
Pamiętajcie, że np. obwódka z funkii choć przepiękna to nie będzie widoczna wczesną wiosną. Dlatego można poprzetykać funkie wczesnymi gatunkami roślin cebulowych, np. krokusami.
Jeśli nie jesteście pewni czy jakaś roślina jest żywa, możecie ściąć jej pęd i obejrzeć powierzchnię przekroju. Martwe i uszkodzone przez mróz pędy krzewów są z reguły suche, ściemniałe, brązowo – czarne i z odchodzącą skórką, zaś korzenie uszkodzonych bylin zbrunatniałe.