Obornik | Centrum Ogrodnicze Matraszek w Kurowie

Obornik

Obornik

Każdy ogrodnik wie, że obornik to bardzo wartościowy nawóz naturalny, tyle że coraz częściej jest on dostępny w granulacie.

Granulowany obornik jest łatwiejszy w przechowywaniu, nie zbryla się. Trzymany w chłodnym i cienistym miejscu zachowuje właściwości przez 3 lata. Poddany obróbce termicznej jest wolny od larw, owadów, nicieni i innych patogenów, a także od nasion chwastów. Granulowany obornik nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, co jest zaletą w uprawie przydomowej. Obornikiem można nawozić większość roślin, ale ze względu na wysoki odczyn i właściwości odkwaszające nie należy nim zasilać gatunków kwasolubnych borówki, żurawin, rododendronów i iglaków. Najlepszym terminem stosowania jest jesień, na glebach lekkich może być to wiosna.

Obornik doskonale poprawia przepuszczalność gleb ciężkich, gliniastych i zdolność do magazynowania wody w glebach piaszczystych. Obornik łagodzi skutki przenawożenia nawozami sztucznymi i spowalnia zakwaszenie gleby. Rośliny różnie wykorzystują obornik, na glebach lekkich proces ten zachodzi zwykle przez 2lata natomiast na glebach ciężkich nawet 4lata.

Obornik koński zawiera bardzo dużo azotu, dobrze sprawdza się w przypadku gleb cięższych jak i lżejszych.

2 months ago Możliwość komentowania Obornik została wyłączona

Facebook