Cztery jak uczą w szkole czy dziesięć jak to wynika z tzw. kalendarza fenologicznego?
Co to jest fenologia i jakie ma dla nas znaczenie?
Zgodnie z założeniami fenologicznego poszczególne pory roku następują gdy w przyrodzie można zaobserwować pewne ich zwiastuny.
Nie zawsze to co widzimy za oknem jest zgodne z tym co obiecuje kalendarz, to przyroda ustala warunki i decyduje kiedy przychodzi wiosna lato, jesień.
Pod koniec sierpnia zaczyna się wczesna jesień (dojrzewa dziki bez), jesień to koniec września do połowy października (dojrzewa orzech włoski), późna jesień – koniec października początek listopada (żółkną liście dębu). Obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie pomaga planować prace ogrodowe, bo przyroda zawsze wie najlepiej. I tak, np. do cięcia róż i koszenia trawników można przystąpić, gdy zaczynają kwitnąć forsycje (w jednym regionie może być to marzec, w innym dopiero kwiecień).
Kwitnienie jabłoni to sygnał, że można już wysiewać nasiona traw. Dojrzewanie gruszek to znak do sadzenia cebul roślin kwitnących. Dojrzewanie śliwki węgierki to czas przesadzania iglaków. Krzewy liściaste przesadzamy, gdy zakwita zimowit i żółkną liście lip i klonów.
Warto poznać bliżej co mówi nam przyroda.