Chętnie zakładamy żywopłoty wokół domu czy ogrodu, by stały się one naturalnymi ścianami, tworzą nam oazę spokoju, strefę relaksu, „schowani” za nimi czujemy się dobrze i bezpiecznie. Rośliny na żywopłot powinny charakteryzować się wysoką zdrowotnością, tolerancją na suszę i mróz, a jeśli mają oddzielać ogród od ruchliwej ulicy – muszą być odporne na zasolenie podłoża. Iglaki są wrażliwe na sole stosowane przez drogowców w zimie, niektórzy są już znudzeni tujami i cyprysami , dlatego polecamy żywopłoty liściaste – są ciekawe i każdy jest inny.
- Pęcherznica kalinolistna – ogromny wybór odmian różniących się siłą wzrostu, wielkością i barwą liści – od zielonych poprzez żółte, miedziane lub złociste do purpurowych i niemal czarnych. Są odporne na zanieczyszczenia, wiatr i niską temperaturę.
- Grab pospolity – intensywnie cięty tworzy gęste zielone ściany o wysokości od 1,5 do kilku metrów. Charakterystyczny dla żywopłotu grabowego jest długi okres utrzymywania się liści zeschniętych nawet do wiosny. Dzięki temu taki żywopłot jest barierą także w zimie.
- Klon polny – niestety niedoceniany gatunek, świetnie nadaje się do tworzenia żywopłotów zwłaszcza na glebach ubogich w składniki i suchych, na których inne gatunki sobie nie poradzą; klon nie lubi jednak miejsc wilgotnych i cienistych.
- Irga błyszcząca – nie boi się upału i suszy, ma piękne ciemnozielone liście, jesienią fantastycznie przebarwia się w różnych odcieniach czerwieni oraz ma czarne kuliste owoce. Krzew toleruje wszystkie rodzaje gleby , zanieczyszczenie środowiska, słońce i cień, upał i suszę.
Wszystkie te rośliny gubią liście na zimę , ale pod wzglądem zdrowotności przewyższają krzewy zimozielone i są godną alternatywą dla nich.