JUKI OGRODOWE | Centrum Ogrodnicze Matraszek w Kurowie

JUKI OGRODOWE

JUKI OGRODOWE

Juki karolińskie zwane ogrodowymi pochodzą z USA, ich ozdobą jest wspaniała rozeta mieczowatych, zaostrzonych na końcach liści i przepięknych nawet ponad 2m kwiatostanów. W ogródku juki najlepiej prezentują się w towarzystwie traw i sukulentów, pięknie zdobią trawniki i rabaty wysypane kamieniem. Juki preferują słońce, tolerują półcień – takie stanowisko gwarantuje obfite kwitnienie i duże rozmiary kwiatów.
Są to rośliny o dużej tolerancji na suszę, nie lubią natomiast zalegającej wody lub długowilgotnej gleby. Ogromną jej zaletą jest wytrzymałość na mróz do -30stopni. Nie mają też wymagań co do nawożenia, a nawet przenawożenie jest szkodliwe. Wiosną możemy jukę zasilić nawozem długodziałającym, np. Substral.
Liście dorastają nawet do 80cm wysokości i nawet 1,5m średnicy. Kwitnienie zaczynają w połowie czerwca.
Juki są bardzo popularne w naszych ogrodach. Powstają już nowe odmiany różniące się długością, szerokością lub barwą liści. Są odmiany juki z żółtym środkiem liści, żółtym brzegiem liścia, przebarwiające się jesienią na czerwono. Warto mieć jukę w ogrodzie – wnosi ona egzotykę i jest naprawdę pięknym i niewymagającym elementem ogrodu.

2 months ago Możliwość komentowania JUKI OGRODOWE została wyłączona

Facebook