Jesień a konkretnie październik i listopad to idealny termin do nawożenia obornikiem. Po pierwsze aby się on uaktywnił w glebie potrzebuje na to około 3 miesiące. Po drugie w tych miesiącach jest mniej pracy w ogrodzie, więc możemy spokojnie zająć się nawożeniem. Coraz częściej kupno tego nawozu w stanie naturalnym jest problemem, poza tym nie każdy lubi babrać się w oborniku. Dlatego firmy nawozowe dla ogrodników i działkowców przerabiają obornik na formy granulowane o zdecydowanie mniej intensywnym zapachu. Jest on dużo łatwiejszy w stosowaniu, nie ma ryzyka przenawożenia czy „spalenia” roślin. Może być stosowany również na wiosnę pod rośliny.
Najwartościowszy jest obornik koński i bydlęcy, mniej wartościowy jest świński. Najwięcej składników pokarmowych ma obornik kurzy, albo taki który ma dodatek ptaków morskich.
Jeśli mamy glebę lekką piaszczystą najlepiej nadaje się obornik bydlęcy, na ciężkie gliny lepszy będzie obornik koński. Nie bez znaczenia jest też głębokość na jaką go przekopujemy na glebach lekkich głębiej do 20cm, na ciężkich płycej do 16cm.
Nawożenie obornikami to naturalny sposób karmienia roślin polecany do ekologicznych upraw przy domu.