Niestety gatunek ten znajdziemy tylko na niektórych działkach. Owoce aronii uważane są za niesmaczne, cierpkie, mało słodkie. Sięgamy po nią niechętnie, a szkoda bo ma wiele zalet, a jej owoce zasługują na miano superowocu.
Ciekawostką może być to, że Polska jest największym producentem aronii na świecie. Krzewy mają małe wymagania glebowe, urosną i zaowocują nawet na słabych lekkich glebach. Jest wytrzymała na mróz i suszę. Ryzyko przemarzania kwiatów również jest niewielkie. Kwitnie w maju przez 2tygodnie, a kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady. To doskonały krzew dla miłośników ekologii ponieważ ma znikome zapotrzebowanie na nawożenie. Bardzo rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki i przez to nie wymaga ochrony chemicznej. Aroniowy krzew ma także walory ozdobne: gdy kwitnie i jesienią gdy liście przebarwiają się na kolor czerwony i pomarańczowy. Owoce dojrzewają od połowy VIII do połowy IX. Najlepiej zbierać owoce całkowicie dojrzałe o jednolitym ciemnym zabarwieniu. Część owoców można zbierać po pierwszych przymrozkach. Warto wypróbować je w przetwórstwie domowym, można robić z nich soki, syropy, nalewki, a nawet wino i ocet.
Sok z aronii dodany do herbaty doskonale zastępuje cytrynę, stanowi świetny dodatek do słodkich soków z jabłek i malin, a także do dżemów, marmolady i konfitur z jabłek, gruszek oraz dyni.