Ziołowy kącik
Ziołowy kącik
uprawa ziół nie jest trudna, a kto ich smakuje, już nie będzie mógł bez nich obejść w kuchni. Większość ziół to gatunki ciepłolubne, dlatego miejsce wybieramy dla nich słoneczne i zaciszne, niezależnie czy będą rosły w grupie czy w doniczce.
Obecnie jest tak dużo odmian ziół, że naprawdę jest w czym wybierać. Kwiaty i liście wielu odmianach pachną cytrusami, ananasami lub wanilią. Przykładem może być szałwia owocowa, której liście po dotknięciu pachną ananasami.
O ziołach i ich zaletach można napisać wiele artykułów. Oregano, tymianek, szałwia, cząber, bazylia które jest chyba siedem odmian, liść laurowy, mięta.
Dziś przyjrzyjmy się bliżej mięcie. Jej odmiany po prostu zadziwiają. Mięta w Polsce jest znana od wielu wieków, rośnie praktycznie na każdym stanowisku ale preferuje te wilgotne i cieniste, znana jest z tego, że rośnie szybko jak chwast. O wykorzystaniu mięty chyba każdy wie, to dodatek do potraw i baza napojów i kosmetyków. Można wszystko kupić o smaku albo zapachu mięty.
Pierwsza ciekawostka: mięta pieprzowa powstała wyselekcjonowana, aby wytwarzać z niej olejek miętowy do zastosowań użytkowych i leczniczych, zwana też miętą lekarską.
Mięta polna u nas zwana dziką miętą o bardzo aromatycznym zapachu. Mięta zielona lub kłosowa ma bardziej karbowane i jakby puszyste listki, pochodzi z Egiptu i klimatu umiarkowanego, ale jej wykorzystanie jest jak normalnej mięty.
Mięta cytrynowa to mięta nadwodna, rośnie w Polsce i zimuje, to gatunek mięty o silnym zapachu cytryny lubi dużo wody, świetnie rośnie przy oczkach wodnych lub nad wodą.
Mięta czekoladowa jest odmianą mięty pieprzowej, ma niezwykły miętowo-czekoladowy zapach , jej liście mają brązowawy kolor.
Jest też odmiana mięty Polnej (Mantha pulegium), w Polsce raczej nie występuje, w naturze jest to mięta Afryki Północnej i wysp Kanaryjskich, u nas hoduje się ją w doniczce ale zastosowanie ma jak każda mięta, na problemy pokarmowe, skórne. Tak więc mięta niejedno ma imię.