Kompostowanie staje się coraz bardziej popularne, jest to proces naturalnego rozkładu materii przez mikroorganizmy. Powstający kompost to wyjątkowo wartościowy nawóz organiczny.
W piaszczystych glebach kompost zwiększa ich pojemność wodną, w glebach ciężkich ułatwia przepływ wody i powietrza, gleba staje się lżejsza i pulchniejsza.
Odpady nadające się do kompostowania:
resztki roślinne nieporażone przez choroby i szkodniki: ścięta trawa, pozostałości roślinne po zbiorach, liście z drzew i krzewów, ścięte gałęzie i pędy, darń, zwiędłe kwiaty oraz kwiaty doniczkowe, chwasty (bez nasion), obierki z owoców i warzyw, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty, niezadrukowany papier, zużyte podłoża i ziemia ogrodnicza ze skrzynek, trociny, zrębki drewniane, słoma, siano.
Odpady nie nadające się do kompostu:
Zepsuta żywność, mięso, kości, resztki jedzenia, skórki owoców cytrusowych, produkty mleczne, odchody zwierzęce, zadrukowany papier, kamienie, szkło, metal, chwasty z nasionami i traktowane herbicydami, zanieczyszczona ziemia.
Kompostownik umieszczamy w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru; dolna ok 20cm warstwa powinna się składać z grubszych, połamanych gałązek, będzie ułatwiać przepływ powietrza. Kolejną warstwę tworzymy z ziemi ogrodowej, następne warstwy to odpadki , które przekładamy kolejnymi warstwami ziemi. Całą tą masę należy systematycznie mieszać i zwilżać wodą. Dodając dżdżownice zebrane na działce lub preparaty do kompostowania kupione w sklepie przyspieszymy cały proces. Po upływie 10-12miesięcy powstanie kompost, który można wykorzystać jako naturalny nawóz.
Każdemu działkowiczowi polecamy założenie kompostownika.