Roślina miesiąca | Centrum Ogrodnicze Matraszek w Kurowie

Roślina miesiąca

Na słonecznej rabacie nie może zabraknąć rudbekii – uroczej byliny z kwiatami o prostych płatkach i dużym oczku. Rudbekie w uprawie i pielęgnacji nie są wymagające.

Rudbekia wywodzi się z Ameryki Północnej, jednak przyjęła się na szeroką skalę także na gruncie europejskim. Rudbekia nadaje się świetnie zarówno do nasadzeń formalnych, jak i naturalnych. Wśród dostępnych odmian przeważają formy wieloletnie, reprezentowane przez rudbekię błyszczącą, rudbekię nagą oraz rudbekię lśniącą.
Gatunki jednoroczne reprezentuje rudbekia owłosiona. Ze względu na długie kwitnienie rudbekie pomagają wypełnić chwilową pustkę, jaka nastaje między kwitnieniem letnim a jesiennym.
Rudbekia błyszcząca osiąga wysokość od 80 do 100 cm i kwitnie od lipca do września. Reprezentantem jednoroczniaków jest ‘Indian Summer’, odmiana osiągająca wysokość od 50 do 90 cm i kwitnąca od sierpnia do października.

Rudbekia preferuje stanowiska w pełnym słońcu w umiarkowanie wilgotnym, żyznym podłożu. Na stanowiskach w półcieniu kwitnienie nie jest tak obfite. 

 Rośliny zasilamy kompostem już podczas sadzenia, a później także wiosną. W czasie upałów uprawy obficie nawadniamy. Aby przedłużyć kwitnienie, należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty. Rudbekię można łatwo rozmnożyć przez podział.

Facebook