Tawlina 'Sem’ to zwarty krzew dorastający do ok. 1,5m wysokości. Posiada półkulisty pokrój, gęstą koronę oraz niezwykle barwne liście, które czynią krzew bardzo atrakcyjnym. Liście są pierzaste, złożone z lancetowatych listków o długości do 25cm. Roślina szybko rozpoczyna okres wegetacji, już wczesną wiosną rozwijają się młode rożowo-pomarańczowe listki. Starsze żółte a wewnątrz krzewu zielone. Jesienią krzew przybiera mocne kolory złotej żółci. Pędy wierzchołkowe czerwone, kwiaty pojawiają się od lipca i utrzyumują się do sierpnia. Kwiaty białe drobne zebrane w duże wiechy. Owocem są małe suche mieszki.

Tawlina jest rośliną o niewielkich wymaganiach, dobrze rośnie nawet na przeciętnej glebie ogrodowej. Jest bardzo tolerancyjna na trudne warunki i cechuje się dobrą mrozoodpornością nawet do -40 stopni. Najlepiej radzi sobie na żyznych, świeżych glebach o odczynie lekko kwaśnym i jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia powietrza. Idealnie rośnie w warunkach miejskich, przy drogach i autostradach.

Tawlinę sadźmy na słonecznych lub półcienistych stanowiskach, liście ładnie się przebarwiają pod wpływem promieni słonecznych.

Roślina rozmnaża się za pomocą rozłogów, dlatego może szybko opanować większość terenu. Tą cechę możemy wykorzystać dla utrzymania skarp lub nasypów, sadzić ją możemy ta terenach gdzie zagraża erozja gleby. W małych ogrodach zaleca się ją sadzić w dużych donicach aby nie zarosła sąsiadujących roślin.

Dobrze znosi przycinanie, rośnie zdrowo i rzadko atakowana jest przez choroby i szkodniki. Może wytwarzać odrosty które trzeba systematycznie usuwać, u odmiany 'Sem’ zdarza się to jednak rzadziej niż u gatunku.

Tawlina jarzębolistna 'Sem’ to wspaniały krzew zwłaszcza do zieleni miejskiej oraz terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Z powodzeniem możemy stosować ją na skarpach i nasypach gdyż chroni przed erozją gleby.

Jest dobrą rośliną do założeń kolorystycznych jej płomienne kolory rozświetlą każdą rabatę. Posadzić ją możemy zarówno z iglakami jak i roślinami liściastymi. ładnie prezentuje się z tawułami japońskimi 'Anthony Waterer’, jałowcami sabińskimi 'Glauca’ oraz wyższymi irgami np. poziomą lub szwedzką 'Coral Beauty’.

W dużych grupach stosujmy ją na dużych rozległych powierzchniach, w małych ogrodach możemy posadzić ją do gruntu w dużej donicy, zapobiega to zarstaniu prze tawlinę sąsiednich roślin.