Piękno Hibiskusa
Hibiskus, inaczej zwany ketmią, malwą sudańską, ibiszkiem czy różą chińską, różą Szarona lub różą Althei jest rośliną o zachwycających, dużych kwiatach, które mogą osiągnąć od 4 do 15 cm średnicy.
Hibiskusy można uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Jednakże, jako roślina nieodporna na mróz, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia w okresie zimowym. Idealnie nadaje się do uprawy jako kwiat doniczkowy. W okresie letnim można go umieścić na balkonie czy tarasie. Występują one w różnych odcieniach – od białego przez żółty, różowy, aż po czerwony.
Miejsce, w którym będzie rosła ta roślina powinno być jasne, ale chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem, aby uniknąć poparzeń. Hibiskus nie toleruje przeciągów, dlatego należy go ustawiać z dala od okien czy drzwi.
Roślina ta preferuje glebę bogatą w składniki odżywcze i przepuszczalną, z lekko kwasowym pH. Młode rośliny wymagają przesadzania co roku, starsze – gdy tego potrzebują. Warto jednak zawsze pamiętać o odpowiednim drenażu.
Hibiskus ceni sobie wysoką wilgotność podłoża, dlatego wymaga regularnego podlewania, szczególnie w gorące dni. Ważne jest, aby nie dopuścić do przesuszenia gleby, co mogłoby prowadzić do opadania pąków i kwiatów.
Jest rośliną obficie kwitnącą, dlatego regularne nawożenie w okresie kwitnienia jest kluczowe dla jej zdrowia i rozwoju. Można stosować nawozy do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu.
Hibiskus, jeśli jest dobrze pielęgnowany, może osiągnąć nawet 2 metry wysokości, dlatego regularne przycinanie jest konieczne dla utrzymania jego estetycznego wyglądu.
Warto dodać, że hibiskus to roślina o wielu zaletach. Można z niej przygotować herbatę, która ma korzystne działanie na zdrowie, obniżając poziom cholesterolu i ciśnienia oraz wspomagając układ odpornościowy. Zawarte w niej przeciwutleniacze mają zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Pielęgnacja hibiskusa obejmuje regularne podlewanie, zwłaszcza latem. Roślina nie toleruje przesuszenia, co może prowadzić do utraty kwiatów i pąków. Zaleca się użycie nawadniaczy lub kulek hydrożelowych, które pomogą utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. W zimie podlewanie powinno być rzadsze, ale gleba nie powinna być przesuszona.
Zarówno dla zdrowia rośliny, jak i dla jej estetycznego wyglądu, konieczne jest regularne przycinanie hibiskusa. Bez tego roślina może zacząć rosnąć w niekontrolowany i nieestetyczny sposób. Przycinanie, najlepiej wykonane w marcu lub kwietniu, stymuluje roślinę do szybszego wzrostu i produkcji pąków kwiatowych. Hibiskus nie toleruje przemieszczania ani manipulacji, co może powodować utratę kwiatów i pąków.