Chyba każdy kto ma jakieś rośliny ma opryskiwacz mały, duży, ręczny, ciśnieniowy. Rodzajów opryskiwaczy jest bardzo dużo.
Jeśli w ogrodzie stosujemy środki owadobójcze, grzybobójcze i chwastobójcze warto zaopatrzyć się w kilka w kilka opryskiwaczy, powinny być opisane aby uniknąć pomyłek. Używanie jednego opryskiwacza do wszystkich zabiegów często jest przyczyną poważnych uszkodzeń roślin środkiem chwastobójczym. Nawet wielokrotne przepłukanie zbiornika wodą nie daje gwarancji usunięcia resztek herbicydu, a pozostawione mogą wyrządzić szkody podczas następnego zabiegu.
Zawsze po każdym użyciu opryskiwacza należy opróżnić zbiornik z resztek cieczy, pozostawiona na dłuższy czas, działa szkodliwie na materiały z których wykonany jest opryskiwacz, zasycha i tworzy trudne do usunięcia osady. Popłuczyny i resztki niezużytej cieczy po rozcieńczeniu wylewa się na terenie gdzie wykonywany był oprysk. Po przepłukaniu zbiornika napełnia się go ponownie wodą i przepuszcza w celu oczyszczenia przewodu elastycznego i rozpylacza.
Okresowo należy przeczyścić filtr umieszczony w lancy, silnym strumieniem wody. Specyficzne warunki w jakich pracują opryskiwacze, nie sprzyjają ich trwałości, zatem warto zadbać o ich prawidłową obsługę, czyszczenie i przechowywanie.