Chodzi oczywiście o rośliny prowadzone lub szczepione na pniu, a szczególnie iglaki. Są coraz bardziej popularne i modne, bo doskonale komponują się w ogrodach i w donicach na balkonach i tarasach. Stają się modne bo mają niewielkie rozmiary, a ich kształty i barwy są bardzo różne od niebieskiej, szarej przez odcienie zieleni do żółci. Zdobią przez cały rok, komponują się wszędzie. Jeśli nie mamy dużo miejsca może robić za centralny punkt ogrodu, jako drzewko w ogrodzie japońskim, skalniaku, wrzosowisku lub przed wejściem. Polecamy: Świerk Kłujący „Glauca”, „Brynek”, Sosny „Watereri”, „Jane Kluis”. Odmian jest bardzo dużo i ciągle pojawiają się nowe. Korony zwisłe to Jałowce „Blue Chip”, „Golden Carpet”.
Takie drzewka powstają przez szczepienie odmian szlachetnych na podkładce botanicznej tego samego gatunku, wysokość takich drzewek zależy od miejsca szczepienia od 0,5m do 2m.
Drugi sposób polega na formowaniu pnia i korony przez stopniowe przycinanie przez kilka lat pnia i korony.
Po posadzeniu rośliny „na nodze” bardzo ważne jest ustabilizowanie pnia przez przywiązanie go do palika, żeby wiatr nie zruszył jego pozycji, dopóki roślina się nie ukorzeni i pień nie zgrubieje. Korony przycina się wiosną i w razie potrzeby pod koniec lata (połowa sierpnia). Konieczne jest też usuwanie odrostów z podkładki, aby nie zagłuszały szlachetniej korony. Rośliny w pojemnikach wymagają częstszego podlewania.