Lilie i liliowce
Lilie są arystokratkami ogrodu, symbolizującymi niewinność i świętość. Chociaż mają opinię kapryśnych, to jednak, przy właściwej pielęgnacji, staną się wspaniałą ozdobą ogrodu. Preferują żyzne gleby, ale poradzą sobie nawet na tych gorszych. Mogą być uprawiane również w dużych donicach. Lubią słońce, nie tolerują suszy ani zamakania. W cieniu czy niedogodnych warunkach też będą rosły, ale kwiaty na pewno będą dużo mniejsze. Cebule lilii sadzimy wiosną i jesienią – wtedy są dostępne w sprzedaży. Sadzimy je na dwukrotną głębokość cebulki. Na dno warto wsypać keramzyt lub żwir, a na powierzchni posypać korą – lilie preferują lekko kwaśne podłoże.
Istnieje niezliczona ilość gatunków i odmian lilii, w tym lilia orientalna, trąbkowa, złotogłów, oraz mieszańce OT, LA, LO. Najważniejsze jest jednak, by lilia była piękna i pachnąca. Po przekwitnięciu nie pozostawiamy lilii samym sobie – usuwamy przekwitłe pędy i zasilamy je nawozem, co wzmacnia cebulkę, zapewniając piękne kwitnienie w następnym roku.
Liliowce, choć mogą wydawać się mniej efektowne obok lilii, mają swój własny urok. Kwiaty liliowców są kształtem podobne do lilii, choć są dużo mniejsze. Mogą występować w kolorach żółtym, czerwonym czy łososiowym i być pofałdowane. Liliowce są mało wymagające i długowieczne – niektóre egzemplarze mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 100 lat. Zależnie od odmiany, mogą osiągać wysokość od 50 cm do 80 cm, a z kwiatami nawet ponad metr.
Ciekawostką jest istnienie Narodowej Kolekcji Liliowców w Wojsławicach na Dolnym Śląsku, gdzie zgromadzono 3 tysiące odmian liliowców z całego świata.